Google Chrome: 2 lata na rynku

Dokładnie 2 lata temu 2008-09-08 pojawiło się pierwsze wydanie przeglądarki internetowej Google Chrome.

Główną cechą tej przeglądarki jaką podkreśla Google jest prosty interfejs (uproszczony wręcz do minimum) i duża szybkość działania – zarówno uruchomienia programu jak i renderowania stron.

Można zaryzykować stwierdzenie, że darmowa przeglądarka Chrome jest jednym z punktów strategii koncernu Google: przyzwyczajania i uzależniania  do nowego interfejsu, tak by z czasem mógł zagrozić i odebrać część rynku systemów operacyjnych takim potentatom jak Microsoft czy Apple.

[note_box]Koncern chce budować mocną pozycję zgodnie ze swoją filozofią jaką jest prostota i dawanie za darmo, by zarabiać na reklamie.
To właśnie dzięki temu, że na wyszukiwarce Google od początku nie było banerów i posiadała prosty minimalistyczny interfejs, umożliwił przebicie się, sukces i w krótkim czasie dużą popularność, a koncern stał się najbogatszą firmą na świecie zarabiając głównie na reklamie w AdWords.[/note_box]

Obecnie dostępny jest także Google Chrome OS – czyli system operacyjny bazujący na interfejsie wcześniej wydanej przeglądarki (system zadebiutował niecały rok temu 19 listopada 2009):

httpv://www.youtube.com/watch?v=5JyFbF7QFlY

Chrome OS bazuje na systemie Linux

Google Chrome OS - zrzut ekranu
(Autor: Google, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5.)

A jak z popularnością przeglądarki Google Chrome po 2 latach?

Rynek przeglądarek istnieje odkąd datuje się powstanie pojęcie Internetu. Już w 1994 roku użytkownicy Windows 3.1 mogli się cieszyć pierwszą przeglądarką internetową na ten system o nazwie Cello . Później wraz z pojawieniem się Windows 95 na długie lata Internet Explorer był najbardziej popularny, do momentu gdy pojawiła się Mozilla Firefox która z czasem znalazła sobie tak dużą ilość zwolenników, że pobiła w 2009 roku IE (ilość użytkowników Firefox jest obecnie większa niż tych korzystających z Microsoft Internet Explorer).

Obecnie Google Chrome dość powoli przebija się znajdując nowych zwolenników, jednak jest to cały czas poniżej 10% i więcej jest fanów Opery (nie ma się co dziwić Opera znana jest już od lat, a szczególnie na telefonach komórkowych marki Nokia).

Popularność Google Chrome

Źródło: Gemius SA, gemiusTraffic 2010-09-08

[download_box]Przeglądarkę Google Chrome można pobrać bezpośrednio ze strony:
http://www.google.com/chrome/
[/download_box]

Polecam, uwaga, rzeczywiście z czasem można się od niej uzależnić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.