Prawo „ciasteczkowe” na stronach internetowych.

Czy zawsze konieczne jest informowanie o ciasteczkach na stronie?

Art. 173. 3. wymienia przypadki, kiedy nie jest stosowany punkt 1. ustawy.
Jednak dla pewności, zawsze gdy tylko nasza strona wykorzystuje „cookies”, dobrze będzie o tym poinformować.

Informacja na stronie konieczna jest także, jeśli ciasteczka służą tylko w celu zbierania anonimowych statystyk przez zewnętrzne narzędzia zastosowane na stronie np. popularne, darmowe Google Analitycs.

Potwierdza to wypowiedź jaką przedstawił Rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek:
Administrator strony, który stosuje tylko narzędzia do analizy ruchu również musi umieszczać stosowne komunikaty na swojej witrynie.„, „Kryteria wykonania obowiązku to stosowna informacja i pozyskanie zgody, o których mowa w art. 173 ust. 1. Informacja powinna być przedstawiona użytkownikowi zawsze, a zatem jeżeli wprowadzane są do jego urządzenia informacje np. dla celów marketingowych i targetujących oraz w przypadku gdy podejmuje on decyzję o skorzystaniu z usługi, która dla pełnej funkcjonalności wymaga przetwarzania cookies, np. sklep internetowy.”

Potwierdza to także fakt zastosowania takich informacji przez MAC i UKE na ich stronach.

Co oznacza dla właściciela strony internetowej zmiana w prawie?

Jeśli strona nie wykorzystuje ciasteczek, nie ma się czym martwić.
Problem jednak w tym, że większość stron je wykorzystuje i możemy nawet tego nie być świadomym. Wystarczy, że zaimplementowane zostaną statystyki Google Analytics, dodamy przycisk „Lubię to” lub jakiś inny kawałek kodu z obcej strony. Co więcej, jeśli korzystamy z CMSów (Systemów Zarządzania Treścią), to najprawdopodobniej będą też one standardowo korzystały z „cookies”, chociażby potrzebne do zapamiętywania logowania (by ciągle być zalogowanym, bez potrzeby ponownego podawania hasła).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *