Czy Biblioteka Jagiellońska zniknie?

Pytanie frapujące, ale może okazać się, że za kilkadziesiąt lat zwykłe biblioteki znikną, zostaną zamienione na restauracje, hotele … a obecne zbiory przeniesione po zeskanowaniu do magazynów wysokiego składowania … ??  Czy możesz sobie wyobrazić że za jakiś czas zniknie np. Biblioteka Jagiellońska bo nikomu w zasadzie nie będzie się chciało do niej chodzić? A w zamian jej gmachy będą służyć innym celom? Poza tym wydawnictwa drukowane na papierze będą marginesem wszystkich wydawanych publikacji, jakimś reliktem przeszłości.

Czarny scenariusz?

Już ponad 3 lata temu Google zauważył nadchodzący wielki bum na publikacje elektroniczne i ich upowszechnienie dzięki specjalnym czytnikom e-papieru i podjął w tym kierunku stosowne działania, o czym pisałem w artykule Znajdź książkę, czyli Google Book Search w Polsce … – założeniem tego projektu jest udostępnienie zeskanowanych starych publikacji na które wygasły już prawa autorskie oraz zachęcenie obecnych wydawców do reklamy, publikacji i sprzedaży (kto wie, może w przyszłości nawet wypożyczania jak w bibliotece) książek elektronicznych. Google wprawdzie po wystartowaniu projektu Google Books spotkał się z dość dużym oporem autorów i wydawców, jednak ostatecznie proces sądowy zakończył się ugodą (o czym można dowiedzieć się z Przyszłość programu Google Books)

W zeszłym roku byliśmy świadkami wyjątkowej, przełomowej promocji iPada, o czym pisałem w artykule „Czy iPad Apple zmieni podejście także do korzystania z internetu?” – wprawdzie nie jest on tak wygodny w czytaniu publikacji elektronicznych jak doskonale „udający” papier ekran Kindle, jednak jest kolejnym krokiem w prezentacji masowemu odbiorcy nowego podejścia na korzystanie z zasobów Internetu.

Zobacz też:
Papier umiera?” – http://nss.pl/blog/papier-umiera/

Książka w 5 minut? Czemu nie?
Dla tych którzy koniecznie chcą mieć książkę … zawsze będzie można sobie ją wydrukować
httpvh://www.youtube.com/watch?v=zyNSap5XSv0
(zapewne za klika lat będą dostępne takie urządzenia jako drukarki domowe 🙂 )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.