Czy Gadu-Gadu jest zagrożone?

Ostatnie zmiany wprowadzane w nowych wersjach oprogramowania Gadu-Gadu coraz mniej podoba się użytkownikom GG. Wiele osób przez lata chwaliło sobie ten komunikator dzięki skromnemu interfejsowi, co przekładało się na prostotę jego obsługi.

Jednak z czasem coraz więcej opcji jest do niego dobudowywane, program stał się potężny (wersja 10 – to już ponad 21MB) a i obecny właściciel nastawiony na reklamę i komercję coraz bardziej denerwuje użytkowników tego komunikatora.

Popularność Gadu-Gadu w Polsce jest zastanawiająca i wiele obcokrajowców nie może tego ewenementu zrozumieć.
Ktoś powie, że GG jest w popularne, bo tak się utarło.
Zastanówmy się jednak dlaczego naprawdę tak się stało?

Historia
Już w latach 1996/97 pojawił się pierwszy komunikator internetowy – ICQ, który był bardzo dobrze znany i wiele osób z niego korzystało na całym świecie, jednak międzynarodowe łącza internetowe do Polski w latach 1996-2001 były mizerne i bardzo często zdarzało się, że cała Polska miała dobry dostęp tylko do kraju, a z zagranicą nierzadko łącza się „urywały” (lub były przeciążone) a w związku z tym nie było zawsze łączności z ICQ.

Ten problem zauważył twórca Gadu-Gadu – informatyk Łukasz Foltyn. W sierpniu 2000 roku udostępnił pierwszą wersję programu GG.
Serwery komunikatora GG były w Polsce, a więc także rzadziej zdarzały się problemy z dostępem.
Tak więc popularność wynikła z marnej infrastruktury naszego największego w ówczesnym czasie dostawcy internetu t.j. TP S.A.

Po 2002 roku łączność poprawiła się, ale ludzie wcale nie przechodzili na ICQ tylko wręcz odwrotnie. Zauważałem, że wszyscy znajomi zakładali GG i z czasem można było zrezygnować z ICQ.
GG stał się u nas w krótkim czasie standardem, komunikatorem z którego korzysta obecnie ponad 6 mln. osób.

Dlaczego jednak cały czas GG nie czuje się zagrożone i stało się swego rodzaju monopolistą w Polsce?
Większość z nas jest leniwa i nie chce nam się nic zmieniać zwłaszcza, gdy dane narzędzie działa i wiemy jak się je obsługuje – a jeśli działa, to dlaczego mielibyśmy zmieniać?
W jaki sposób GG trafia na nasz komputer?
W większości przypadków kupując nowy komputer (powiedzmy co 2-4 lata) na początku instalujemy różne konieczne oprogramowanie (w tym GG) i tak w zasadzie do końca życia PC-ta będzie sobie on tam siedział (lub przynajmniej do następnej instalacji systemu).

Konkurencja która mogłaby dorównać popularnością Gadu-Gadu.
Nie ignorowałbym Skype, wprawdzie używamy go do rozmów głosowych, ale wiem, że i wiele jako komunikator, a utarło się też że niektórzy mają te 2 komunikatory równolegle i jeśli tylko używają w małym kilkuosobowym gronie może okazać się że Skype zupełnie wystarczy (w zasadzie nie wiem, czy część nie dochodzi do tego wniosku przy następnej reinstalacji systemu lub zakupie nowego komputera).
Myślę, że zagrożenie dla GG może nastąpić tylko wtedy, gdy powstaną nowe usługi.
Sądzę, że dość ciekawie zapowiada się nowa usługa Google – Wave (choć na razie projekt jest w wersji rozwojowej dostępny dla użytkowników za zaproszeniem).

Google Wave może właśnie zawalczyć w przyszłości o ten „tort” obecnych komunikatorów.
Myślę, że jeśli komunikatory będą tylko niosły to co już mają to nie ma szans na „przebicie monopolu” – to musi być usługa która w 100% zastąpi komunikator i da coś jeszcze więcej niż on.
Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że obecnie GG (firma GG Network S.A.) to nie tylko sam komunikator to dużo innych usług w tym nie zapominajmy że są też operatorem telekomunikacyjnym – GaduAir, mają blogi, Blipa, radio – różne inne usługi. GG Network S.A.ma duży potencjał, spore budżety na reklamę, możliwość dotarcia ze swoją reklamą (za pomocą komunikatora) i ciężko się przebić z czymkolwiek innym nie mając takiego potencjału. Poza tym GG (czy Gadu-Gadu) ma już swoją markę, która jest rozpoznawalna (większość osób w Polsce spytanych o GaduGadu udzieli prawidłowej odpowiedzi czym jest GG).

Najbardziej zastanawiające jest jednak jedno – większość osób nie wie, że można komunikować się z innymi użytkownikami GG za pomocą innych aplikacji niż program Gadu-Gadu.
Istnieją już od dawna Tlen, AQQ, Kadu, także portale Onet i Wirtualna Polska próbowały przebić się ze swoimi programami, jednak nie osiągnęły one większej popularności.
Poniżej podaję inne, alternatywne multikomunikatory które obsługują też protokół GG.
Choć nie są to proste w instalacji programy (by je zainstalować, trzeba uzbroić się troszkę w cierpliwość), jednak stosując je można mieć obsługę wszystkich obecnie popularnych protokołów komunikacji w jednym programie.

Miranda IM (mój faworyt) – http://www.miranda-im.org/
Pidgin – http://pidgin.im/http://www.miranda-im.org/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.