Facebook – idealny … do inwigilacji i reklamy

O anonimowości w Internecie możesz zapomnieć„, już wiele lat temu można było o tym usłyszeć, choć przeciętny użytkownik internetu nie zwracał na to uwagi.
Wcześniej dotyczyło to bardziej określenia naszej tożsamości, jak się nazywamy (pomimo, że posiadaliśmy pseudonim) lub z jakiego IP/lokalizacji coś napisaliśmy.
Dziś codziennie jesteśmy inwigilowani, uczestnicząc w chatach, forach, dyskusjach, komentarzach pod artykułami, wszędzie gdzie pojawia się nasza aktywność w internecie, ale nie tylko, gdy sprawdzamy pocztę i klikamy na linki, w ten sposób marketerzy sprawdzają czy ich list dotarł i co nas zainteresowało. Także Google sprawdza nasze upodobania i to co szukamy, czym jesteśmy zainteresowani.

Obecnie gdy żyjemy w epoce portali społecznościowych takich jak Nasza Klasa czy Facebook doszły jeszcze inne informacje, którymi wcześniej nie dzieliliśmy się tak chętnie.
Portale takie dają wrażenie intymności naszego przekazu – mamy przecież swoje konto z hasłem dostępu i grono znajomych którym daliśmy dostęp.

Wiele lat temu gdy nie było internetu by dowiedzieć się coś więcej o danej osobie, jej sekretach niektórzy wynajmowali detektywów którzy z ukrytej kamery, aparatu wykonywali zdjęcia.

Obecnie często to użytkownicy różnych portali społecznościowych sami udostępniają zdjęcia i informacje do których wcześniej nie było dostępu.
Piszą swoje historie, pamiętniki, zapis codziennych zdarzeń dokładają do tego zdjęcia lub filmy wykonane komórką.

Facebook jako największy, globalny portal społecznościowy przyciąga coraz to nowych zwolenników, coraz to więcej osób posiada tu konto. Część z nich nie jest aż tak aktywna, od czasu do czasu doda jakąś informację, lub kliknie „Lubię to”. Jednak czasem nie zdajemy sobie sprawy z jednej rzeczy – sieci kontaktów którą tworzą użytkownicy Facebooka.
Tak więc już samo założenie konta daje wiele informacji, nawet gdybyśmy nic nie pisali.

Jeśli spojrzelibyśmy z punktu biznesowego, możemy prześledzić np. naszych znajomych, ale także dostawców, czy odbiorców naszych usług, towarów.
Gdy firma posiada stronę produktu na Facebooku, można dotrzeć do osób które ją obserwują, jak również tych którzy wyrażają swoje opinie.

A do czego mogą się przydać takie informacje?
Z jednej strony dla Facebooka do emisji sprofilowanych reklam, które uwzględniają nasze zainteresowania.

Z drugiej może posłużyć jako narzędzie inwigilacji (np. dla agentów ubezpieczeniowych, detektywów, instytucji rządowych czuwających nad bezpieczeństwem, ale także przestępców) – zarówno do celów złych i dobrych. Decyzja co z takim ogromem informacji ktoś zrobi, zależy od osoby.

Dodatkowo jeśli chodzi o samego Facebooka, to on jest zainteresowany zebraniem jak największej informacji o nas, gdyż takie wiadomości są dla niego bardzo cenne (chociażby w reklamie).

Facebook dąży do ciągłego rozwoju, by jak najwięcej osób miało konto osobiste, w ten sposób cały czas podsuwa informacje, abyśmy dołączyli jak najwięcej znajomych do swojego grona.

Inwigilacja Facebooka


Prywatność na Facebooku

Są jednak metody, by trochę ograniczyć dostęp do tego czym się dzielimy.

Co można zmienić?
Dość dobrym pomysłem jest zmiana ustawienia prywatności dla naszego profilu, tak aby nie wszystko było upubliczniane szerokiemu gronu (można np. ukryć się przed szefem, by nie zdradzać swojej aktywności w godzinach pracy :  )  )

Aplikacje na Facebooku
Zalecam nie akceptowanie wszystkich aplikacji, które ktoś nam poleca. Aplikacje to oprogramowanie pisane przez osoby, firmy zewnętrzne nie związane bezpośrednio z Facebookiem. Bardzo często mają dostęp do wielu naszych wrażliwych danych, które mogą wykorzystać tylko w swoich znanych celach.

Czy jednak pomimo tych zagrożeń prywatności, korzystać z portali społecznościowych?

Tak
W ten sam sposób moglibyśmy się spytać, czy wychodzić z domu bo wszędzie na ulicach śledzą nas ukryte kamery, a z kosmosu satelity.
Jednak należy sobie zadać pytanie czym się dzielić (a czym nie), można sobie też założyć cel jaki nam przyświeca, po co mamy być np. na Facebooku?


Zobacz jak zmienić swoje ustawienia prywatności na Facebooku

httpvh://www.youtube.com/watch?v=gafIRxGqGOI&hd=1

1 thought on “Facebook – idealny … do inwigilacji i reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.