Gadu-Gadu zniknie?

Przez wiele lat w Polsce najbardziej popularny Gadu-Gadu pełnił rolę  narzędzia do komunikacji ze znajomymi, współpracownikami. Jednak od  czasu gdy istnieją
serwisy społecznościowe Nasza Klasa, czy Facebook zmniejsza się zainteresowanie komunikatorami.

Dlaczego tak się dzieje?

Komunikator to dodatkowy program który trzeba zainstalować i skonfigurować a do użycia np. Facebooka czy Twittera wystarczy dowolna przeglądarka login i hasło.
Poza tym nie musimy zanudzać wszystkich, komunikując się bezpośrednio, wysyłając wiadomości do poszczególnych osób, a wystarczy, że opublikujemy tekst, zdjęcie, video, a kto z naszych znajomych chce to i tak przeczyta i to nie koniecznie od razu, tylko wtedy gdy sam będzie odwiedzał serwis.
Z moich obserwacji wiele osób które korzystały do tej pory z komunikatorów bardzo często i tak się ukrywa, założenie jest takie, lepiej się nie pokazywać, bo akurat gdy jestem zajęty ktoś będzie mi przeszkadzał.
W przypadku serwisów społecznościowych gdy chcemy coś opublikować logujemy się i wtedy znajomi widzą, że jesteśmy aktywni.
Raport BBC z badań wykorzystania Internetu przez anglików i amerykanów pokazuje że z roku na rok zmniejsza się wykorzystanie komunikatorów. W 2007 roku anglicy poświęcali na nie 14% czasu, obecnie współczynnik ten wynosi 5%. W USA od 2003 roku proporcja czasu poświęcanego na komunikatory (oraz e-maile) zmalała o 8%.

Na pewno całkowicie komunikatory nie zostaną nigdy wyparte gdyż niektóre są bardzo pożyteczne i mogą być wykorzystane nie tylko do pisania wiadomości (np. Skype kojarzony jest jako substytut telefonu dający możliwość darmowych rozmów dodatkowo często w połączeniu z kamerką jako wideotelefon lub do wideokonferencji).
Część osób może jednak z czasem całkowicie zrezygnować z komunikatorów używając tylko telefonu, SMSów w telefonie i serwisów społecznościowych do komunikacji ze znajomymi.

Z tego co obserwuję po sobie, to coraz mniej korzystam z komunikatorów.

2 myśli w temacie “Gadu-Gadu zniknie?

 1. Wydaje mi się, że tak łatwo nie zniknie. Komunikator tak naprawdę służy do czego innego niż portal społecznościowy i to jest główna przyczyna, dla której facebook nie wyprze gadugadu. Jeśli chodzi o argument instalowania oprogramowania, zawsze można korzystać z webgadu i wtedy nic nie trzeba instalować 🙂

 2. Jednak coraz mniej ludzi fascynują nowinki naśladujące komunikatory.
  Może o tym świadczyć niewypał i to że Google poddał się ze swoim Wave:
  http://nss.pl/blog/google-zarzuca-rozwoj-swojego-projektu-wave/

  Nie ma też już takiego zainteresowania wokół komunikatorów np. jaki był w momencie gdy powstawał ICQ, GG czy Skype.

  Może troszkę problemem jest też to, że nie ustalił się 1 standard (jak w przypadku telefonów SMS) tylko istnieje wiele protokołów jak: ICQ, GG, Skype, Tlen, Jabber, AIM, GTalk, MSN Messenger …. praktycznie każda firma kiedyś tworzyła swój standard … i tylko zamieszanie i brak kompatybilności.
  Nie wspominając już o ilości wszelkiego rodzaju komunikatorów.

  Moim zdaniem jednak media społecznościowe typu Blip, Twitter (w Twitter i Blip można też wysyłać jak w komunikatorach wiadomości bezpośrednio do innych użytkowników) Śledzik w NK (znienawidzony przez niektórych) … dużej części osób wystarczają do komunikacji ze światem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.