Infekcja z Facebooka

Serwisy społecznościowe przynoszą nowe zagrożenia których mogą nie spodziewać się uczestnicy tych rozwiązań. Okazuje się, że zawsze musimy być ostrożni, gdyż nawet bardzo znane i poważne portale mogą być zaatakowane.

Przykładem wziętym z życia jest popularny Facebook który został zainfekowany w listopadzie 2009 przez sprytnego „robaka”.
Szkodnik infekując konto użytkownika dodawał na stronę główną jego profilu zdjęcie skąpo odzianej dziewczyny. Gdy któryś z ciekawskich znajomych decydował się kliknąć na fotografię, był odsyłany na stronę internetową zachęcającą do zobaczenia „czegoś więcej”. Kliknięcie odnośnika „See something hot” sprawiał, że również i jego profil był wzbogacony wizerunkiem półnagiej kobiety.

Przed zagrożeniami tego typu służą implementowane w programach antywirusowych tzw. skanery linków, które sprawdzają i zabezpieczają przed odwołaniami do niebezpiecznych adresów.
Poza tym, jak zwykle należy być ostrożnym, gdyż twórcy robaków, wirusów i wszelkich szkodników internetowych coraz częściej chcą nas przechytrzyć. Dlatego jeśli coś wydaje nam się podejrzane, lepiej nie klikajmy w taki link.
Podstawą jest stosowanie dobrych zabezpieczeń typu antywirus, firewall, na których nie należy oszczędzać, gdyż nie stosowanie ich szybko spowoduje kłopoty i koszty większe niż inwestycja w nie.

Trzeba też pamiętać o jednym, że wychwytywane zagrożenia są implementowane w systemach antywirusowych dopiero po ich wykryciu, może się zdarzyć, że minie wiele godzin, lub dni nim zostaną zauważone. Dlatego bez względu na nasze zabezpieczenia ostrożności nigdy za wiele.

Na co możemy być zagrożeni w serwisach społecznościowych typu Facebook czy Nasza Klasa?

W jaki sposób zachować podstawową ostrożność?

[fancy_header] [/fancy_header]Atak na przeglądarkę internetową (np. Internet Explorer, Firefox …)
Jak się zabezpieczyć:
Używaj aktualne, zaktualizowane przeglądarki internetowe
[fancy_header] [/fancy_header]
Robaki internetowe
Zachęta do oglądnięcia filmu może powodować odwołanie się do fałszywego komunikatu aktualizacji odtwarzacza Flash Player
Jak się zabezpieczyć:
Nie wykonuj pochopnie aktualizacji, gdy informacja dotycząca oprogramowania pochodzi z www lub poczty e-mail.
Zabezpieczeniem może być także stosowane w systemach antywirusowych tzw. „link skanery”

[fancy_header] [/fancy_header]Spam
Na serwisach społecznościowych istnieje wiele profili które podszywają się pod postacie, osoby lub znane firmy. W ten sposób uwiarygadniają się, a część osób nabiera się na to.
Jak się zabezpieczyć:
Ostrożnie autoryzuj, przyłączaj nowych użytkowników, jak również sam sprawdź wiarygodność nim przyłączysz się jako fan danego serwisu.

[fancy_header] [/fancy_header]Phishing
Wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub firmę, której te informacje są pilnie potrzebne.
Jak się zabezpieczyć:
Nigdy nie podawaj haseł, zarówno e-mailem, przez komunikator gg ani w żaden inny sposób.

[fancy_header] [/fancy_header]Kradzież tożsamości
Używanie prostych haseł, i przejęcie ich za pomocą np. robaków internetowych czy szkodników jakimi zainfekowany jest nasz komputer lub za pomocą wyłudzenia (phishing) – a następnie przejęcie konta w serwisie społecznościowym, a następnie używanie go w celach dalszego phisingu, lub kompromitowanie osoby i inne formy użycia tak przejętego konta.
Jak się zabezpieczyć:
Używaj zabezpieczanie antywirusowego, firewalli. Nie stosuj jednego hasła do wszystkich usług które używasz. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła.

[fancy_header] [/fancy_header]

Zobacz na YouTube jak wyglądało przytoczone zagrożenie w portalu społecznościowym Facebook:

httpv://www.youtube.com/watch?v=uOBUSzugzFA

[fancy_header] [/fancy_header]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.