Jest IE9.0 … jest też nowy Firefox 4.0

Tej wiosny nie możemy narzekać na wysyp nowych przeglądarek po IE 9.0 dziś pojawił się Firefox 4.
Mozilla reklamuje nowy Firefox 4.0 że jest 6 razy szybszy niż wersja Firef,ox 3.6 (czyli poprzednia) – czy to jest możliwe?

Co daje nowy Firefox 4.0 użytkownikowi?

Na pierwszy rzut oka zmienił się wygląd, który jest zgodny z interfejsem z Windows Vista i 7.

Podobne trendy jakie nakreślił Google Chrom w minimalizacji interfesju do niezbędnego minimum, zastosowane już w nowym Internet Explorerze 9.0, znajdziemy też w Firefox (powoli wszystkie wszystkie przeglądarki zaczynają wyglądać tak samo). Pojawiło się grupowanie kart.

Z przeglądarką zintegrowane zostało rozszerzenie Firefox Sync (dostępne wcześniej jako opcja), oferujące możliwość synchronizacji zakładek, haseł, ustawień i otwartych kart. Dane mogą być synchronizowane również z Firefoksem w wersji mobilnej.

Co daje synchronizacja i po co ona potrzebna?

Dzięki Firefox Sync możesz używać przeglądarki tak jak byś ją pozostawił przed chwilą przenosząc się np. do domu na inny komputer – gdy zsynchronizują się dane wszystko co robiłeś, a więc twoje zakładki, hasła, ustawienia i otwarte okna znajdą się na twojej przeglądarce w drugiej lokalizacji – dzięki temu twoje środowisko pracy może za tobą wędrować.

Więcej o tym rozwiązaniu na: http://www.mozilla.com/pl/mobile/sync/

Mozilla reklamuje też tą funkcje do synchronizacji z wersją przenośną przegladarki która dostępna jest na komórkach ( do pobrania z http://www.mozilla.com/en-US/m/ – wersje na system Android i telefony Nokia – Maemo

„Zmiany pod maską”

Nowa przeglądarka wykorzystuje silnik Gecko 2.0, posiada wsparcie dla sprzętowego renderowania stron, wykorzystuje Direct3D. Przeglądarka oczywiście wspiera nowy HTML5 i CSS3.

Aż 6-cio krotnego przyśpieszenia nie można zauważyć, ale na pewno jest szybciej, co może być przydatne na słabszych komputerach czy przenośnych netbookach.

Lista możliwości nowego Firefoxa:
http://www.mozilla-europe.org/pl/firefox/features/

Czy już instalować?

W zasadzie jeśli nie używasz jakiś ważnych dodatków, rozszerzeń które mogą nie działać w nowej przeglądarce – to nie ma co czekać.

Skąd pobrać i zainstalować Firefox 4?

Do pobrania z:
http://www.mozilla-europe.org/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *