Masz darmowy e-mail … a może już nie?

Dla czego jednak warto mieć e-mail w swojej domenie i dobry lokalny backup?

Wiele osób od lat używa darmowe skrzynki na onet, gmail, wp nie zastanawiając się nad tym co by się stało, gdyby nagle ją stracili?
To właśnie przydarzyło się ostatnio ok. 150 tysiącom użytkowników darmowych kont Gmail którzy stracili możliwość zalogowania, a co więcej część z nich została kompletnie wyczyszczona z wiadomości ( źródło: CHIP http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci/komunikacja/2011/02/masz-gmaila-sprawdz-moze-juz-nie-masz ).

Darmowe skrzynki kuszą nie tylko samą „darmowością”, ale dużymi objętościami danych jakie można tam trzymać. Wiele osób w związku z tym przetrzymuje na nich swoje ważne wiadomości zdjęcia, tajne hasła historię korespondencji z kilku lat.

Pomyśl co by się stało, gdyby nagle ktoś niepowołany dostał się do tego?
A gdy zupełnie znikną te wiadomości?

Dodatkowo tracąc swoje konto, tracisz unikalny e-mail którym posługiwałeś się od lat (może nawet masz go na wizytówkach). Czy to będzie problem gdy nagle będziesz musiał go zmienić?

Są też inne powody dla których wartało by się zastanowić nad posiadaniem poczty w swojej domenie:

  • niektórzy operatorzy np. Onet dodają do twojej korespondencji w stopce swoją reklamę – czy jest to poważne w korespondencji, gdy przy okazji reklamujesz coś?
  • używając adres w danej domenie np. jan.kowalski@onet.pl przy okazji reklamujesz Onet (a mógłbyś reklamować swoją domenę)
  • posiadając swoją domenę w każdej chwili możesz przekonfigurować swój adres, utworzyć nowy, ustawić nowe aliasy przekierowania, założyć nowe adresy np. dla pracowników lub rodziny.
  • o od ciebie zależy jak będziesz używał swojej poczty, jak ją sobie skonfigurujesz w swojej domenie.

Nie ma nic za darmo, konieczne będzie utrzymywanie domeny i hostingu – jednak bezpieczeństwo, prestiż i to że to będzie tylko twoja domena bez żadnych dodatkowych reklam warte są tego.

Bezpieczeństwo, backup, archiwizacja

I jeszcze jedna ważna rzecz – czyli archiwizacja korespondencji.
Zalecam, aby jednak nie trzymać niepotrzebnie wiadomości które tylko „zagracają” naszą skrzynkę.
Te które nic nie wnoszą najlepiej na bieżąco usuwaj do kosza.
Jeśli coś jest ważne możesz zgrać do pliku, lub po prostu wydrukować i wpiąć do segregatora, dokument drukowany przeżyje dużo dłużej niż plik.
Jednak jeśli wolisz trzymać w formie plików to koniecznie od czasu do czasu (np. co miesiąc) wykonuj zgranie, archiwizację tej korespondencji np. na DVD lub drugi dysk na wypadek gdybyś miał awarię dysku twardego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.