Najlepszy czytnik dla moli książkowych?

Elektronika i internet opanowuje coraz to nowsze dziedziny naszego życia. Kto by pomyślał, że z czasem opanuje książki i publikacje drukowane?

Czytnik z ekranem E ink zadowoli na pewno bibliomaniaków, gdyż z jego ekranu można czytać godzinami publikacje elektroniczne np. e-booki.
Dodatkowo urządzenia takie wystarczają na wiele dni pracy bez zasilania (np. w Kindle sama bateria wystarcza przy wyłączonym internecie na 30 dni pracy bez doładowania),
Korzystając z czytnika po kilku minutach zapominamy o tym że to nie książka, a urządzenie elektroniczne.

Jakie są obecnie najpopularniejsze rozwiązania?

Prym wiedzie Amazon ze swoim czytnikiem Kindle, model tej marki posiada moduł WiFi i 3G (niektóre wersje). Dzięki 3G można korzystać z internetu za pomocą połączeń komórkowych i to nawet za darmo w Polsce – bo Amazon bierze na siebie kwestię opłat za łącza z operatorami, a więc dodatkowo nie trzeba się zastanawiać czy będzie łącze tam gdzie pojedziemy.

Urządzenie posiada też normalną przeglądarkę internetową, można korzystać z internetu, choć nie zastąpi to napewno komfortu korzystania z normalnego komputera (chociażby brak możliwości odtwarzania video). Internet w tym urządzeniu służy głównie do zamawiania i pobierania publikacji elektronicznych z księgarni (np. z Amazon).

Sam Amazon podkreśla, że nie zamierza konkurować z iPadem, jednak wiele osób nie może tego zrozumieć w czym tkwi sedno różnicy.

Na czym polega różnica pomiędzy czytnikami ebooków a tabletami?

Podstawowa to rodzaj ekranu.

  • Tablety posiadają klasyczne ekrany świecące LCD jakie znamy z notebooków i monitorów. Obraz tworzą świecące punkty składające się z 3 kolorów czerwonego, niebieskiego i zielonego.
  • Czytniki posiadają ekrany E ink w których wyświetlacz składa się z mikrokapsułek, w którym pigment zmienia położenie (przemieszcza się) pod wpływem ładunków elektrycznych.

    źródło: Wikipedia

    Ekrany takie nie świecą, konieczne jest zewnętrzne oświetlenie, a jakością przypominają druk na papierze.

W połowie zeszłego roku ceny drastycznie spadły i Kindle 3 z WIFI dostępny jest za $139, a Kindle 3 z WIFI i 3G (internet za pomocą telefonii komórkowej) – $189 .

Należy spodziewać się że ceny będą jeszcze spadać i prawdopodobnie kiedyś nastąpi taki czas, że czytniki E Ink będą dodawane za darmo np. do prenumeraty gazety.

Kindle mocno konkuruje w segmencie czytników do tego stopnia, że jest obecnie najtańszym i najlepszym parametrycznie czytnikiem na rynku, w porównaniu z nim niewypałem cenowym stały się czytniki które próbowano sprzedawać w Polsce np. eClicto czy dystrybuowane przez Empik Oyo i Prestigio.

I jeszcze trochę humoru, czyli jak Amazon reklamuje Kindle

httpv://www.youtube.com/watch?v=gUjF8qPZrUg

httpv://www.youtube.com/watch?v=xIj5lpFQIK8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.