Nie żyje król, niech żyje król!

W marcu 2009 zaprzestaje działać analogowa telefonia komórkowa Centertel, która była pionierską siecią mobilną w Polsce. Uwolniona w ten sposób częstotliwość 450MHz posłuży do rozwoju dostępu do internetu oferowaną jako Orange Freedom Pro.

Orange Freedom Pro dostarcza łącza do internetu zwłaszcza w mniej zurbanizowanych rejonach kraju, zapewniając przepustowość do 1 Mb/s dla odbiorców którzy nie mają nawet linii telefonicznej (jak to jest w przypadku innej usługi TPSA – Neostrada)
Więcej:
http://www.orange.pl/portal/map/map/internet_freedom_pro

Ciekawostki związane z telefonią analogową:

  • Sieć komórkowa Centertel wystartowała w Polsce 18 czerwca 1992 r.
  • Dziś trudno uwierzyć, że w 1995 roku, potężny (jak na dzisiejsze rozwiązania – ważył ok. 800g), a wtedy najmniejszy – miniaturowy model telefonu Nokia 150 pracujący na częstotliwości 450MHz (prezentowany na zdjęciu – większy z długą antenką) kosztował w Polsce bagatela 7000 zł.
  • Ciekawe były osiągi sieci analogowej NMT 450 – Centertel pozwalające, przy sprzyjających warunkach pogodowych, pokonać dystans nawet 100km (w początkowym okresie, gdy sieć nie była jeszcze rozwinięta zdarzały się np. połączenia bezpośrednie z Kasprowego ze stacją przekaźnikową w Krakowie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *