Po 15 latach … 9 wersja Internet Explorer

Nowy Internet Explorer 9 – Według Microsoft „demon szybkości” który deklasuje konkurencję.

W roku 1995 wraz z premierą Windows 95 pojawiła się pierwsza wersja Internet Explorer. Obecnie po 15 latach trwają ostatnie testy kolejnej przeglądarki i dostępna jest przedpremierowa beta IE 9.0.

W połowie lat 90-tych gdy upowszechnił się Windows 95 był to najpopularniejszy program do surfowania w internecie. Był wbudowany w system operacyjny i nie miał dużej konkurencji. Działał bez problemów, to i nikomu nie chodziło po głowie, by coś zmieniać.

Po latach Microsoft zraził sobie swoich użytkowników. Pomimo, że cały czas na komputerach PC dominuje system operacyjny MS Windows (do niedawna najpopularniejszy XP , a od roku po „niewypale” jakim była Vista, najnowszy Windows 7) i posiada domyślnie zainstalowany Internet Explorer, jednak wiele osób zaraz po zakupie standardowo instaluje i używa innych przeglądarek takich jak Firefox, Opera, czy w ostatnim czasie Google Chrome.

Dlaczego tak się stało, że po latach IE stracił zamiast zyskać na popularności?

IE po kilku latach istnienia na rynku zyskał sobie miano dość „ociężałej” przeglądarki i o ile ktoś kupował nowy komputer nie było problemu, tak na starszych PC-tach działał bardzo wolno.
Wiele osób, szczególnie na przełomie 2000 roku, zaczęło szukać alternatyw. W tym okresie dość dużą popularność zaczęła zyskiwać sobie Mozilla Firefox. Wielu przyzwyczaiło się do niej do tego stopnia że w zeszłym roku odsetek użytkowników Firefox w Polsce przekroczył ilość tych korzystających z Internet Explorera. Głównymi zaletami konkurenta, przeglądarki Mozilla Firefox była kompatybilność ze starszymi systemami których nie wspierał już Microsoft, a komfort i szybkość oraz wprowadzane, w często pojawiających się nowych wersjach, nowinki (jak np. zakładki) tym bardziej przyciągał zrażonych użytkowników oprogramowania Microsoft.

Microsoft próbuje odwrócić tą niepożądaną dla niego tendencję spadku zainteresowania pracy z IE zwłaszcza że w ostatnich 2 latach pojawił się dość groźny konkurent Google Chrome, który nie tylko zagraża swoją przeglądarką ale także próbą wprowadzenia także swojego systemu operacyjnego bazującego na jej interfejsie.

Co nowego w wersji 9.0?

Nowa przeglądarka IE 9.0 jak to obecne trendy wyznaczają (a Microsoft zapowiada), będzie miała nowoczesny, minimalistyczny wygląd i ma w pełni wykorzystywać możliwości wydanego w zeszłym roku Windows 7. Ma być szybka, bezpieczna i bardziej niezawodna od poprzednich wersji.

A jak jest naprawdę?

  • Na pierwszy rzut oka, po uruchomieniu zaskakuje ubogość interfejsu do złudzenia przeniesiona z Chrome.
  • Ciekawą funkcją wprowadzoną także na początku w Google Chrome jest w przeglądarce Internet Explorer przenoszenie zakładek do nowych niezależnych okien (przydatne, gdy chcemy widzieć dwa okna obok siebie np. do porównania).
  • IE 9.0 obsługuje w pełni HTML5 – to nowy standard przy tworzeniu stron, witryn i aplikacji w internecie, który m.in. bez dodatkowych kodeków odtwarza multimedia wspiera wektorowe animacje w SVG bez konieczności tworzenia ich np. we Flash. HTML5 to rewolucja zwłaszcza dla webmasterów tworzących strony, jest oczywiście kompatybilne wstecz ze standardem HTML, ale daje też dodatkowe możliwości, nowe funkcje dzięki którym będzie można zrealizować więcej korzystając bezpośrednio ze znaczników, bez konieczności umieszczania Flash który bardzo często mocno obciążał zasoby komputera.
  • IE9.0 posiada także nowy silnik JavaScript który działa szybciej.
  • Zwiększenie szybkości można zauważyć szczególnie w obsłudze multimediów, aplikacji online (o czym można się przekonać na specjalnych testowych stronach przygotowanych przez Microsoft).

Jakie korzyści dla użytkowników?

Na pewno dążenie do zwiększenia szybkości poprawi, popularny w ostatnim czasie termin, jaką jest produktywność.
Szybszy dostęp do treści i uproszczony, pozbawiony dodatków interfejs, pozwala skupić się nad tym do czego służy przeglądarka, czyli surfowaniem, odnajdowaniem i czytaniem tekstów, oglądaniem multimediów itp.

Dla twórców stron nowa przeglądarka dzięki zastosowaniu HTML 5 wydaje się bardziej liberalna i przyjazna, nie oznacza to żeby musieli tworzyć swój kod bardziej „niechlujnie”, ale jeśli zdarzył by się jednak im jakiś „byk” (ang. „bug”), to nie będzie już on denerwował użytkowników niepotrzebną informacją o błędzie.
Poza tym twórcy serwisów, z czasem gdy poznają jego możliwości, będą mogli cieszyć oko zleceniodawców nowymi realizacjami nie dostępnymi do tej pory bez zastosowania technologii Adobe Flash.

Podsumowując nowa przeglądarka po 15 latach jej istnienia zapowiada się dość nieźle, choć szkoda, że nie pojawiła się od razu z nowym wydaniem systemu Windows 7 gdyż premiera jej publikacji byłaby tym bardziej huczna.

15 września została wydana wersja Beta.

httpv://www.youtube.com/watch?v=5DWWy8EVjUw
Internet Explorer 9 beta – relacja z premiery w San Francisco

Osoby które już chciałby by przetestować najnowszą wersją, mogą ją pobrać z:
(dostępne są wersje 32 i 64 bitowe na Vista i Windows7, także polskie)
http://windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/products/ie-9/home


Microsoft przygotował też strony z testami i przykładami demo na których można przetestować najnowszą przeglądarkę:
http://ie.microsoft.com/testdrive/Default.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.