TP S.A. od 1 grudnia blokuje port 25

W związku z zapowiadaną blokadą portu 25 dla wszyskich posiadaczy łącz udostępnianych przez TP S.A. (np. Neostrada, DSL, Polpak) od 1 grudnia 2009 r. pojawią się problemy z wysłaniem poczty. By możliwe było wysyłanie poczty konieczne będzie przestawienie dotychczasowego portu w programach pocztowych z domyślnego 25 na 587

Pobierz instrukcję, jak przestawić port z 25 na 587 w popularnych
programach pocztowych:
Instrukcja.pdf
Oficjalny komunikat prasowy TP S.A.:

Telekomunikacja Polska wspólnie z dużymi serwisami pocztowymi zainicjowała zmianę w funkcjonowaniu poczty elektronicznej umożliwiającą zmniejszenie ilości spamu – niechcianej korespondencji mailowej. Polega ona na przeniesieniu komunikacji pomiędzy programami pocztowymi a serwerami z portu 25 na porty 587. Zmiana dotyczy tylko poczty wysyłanej przez użytkownika za pomocą programu pocztowego i wymaga od niego prostej zmiany konfiguracyjnej polegającej na zamianie numeru portu. Od strony serwera pocztowego, umożliwienie komunikacji pocztowej od użytkowników z wykorzystaniem portu innego niż 25, tj. 587 związane z odpowiednią jego konfiguracją.

Port 25 jest standardowo wykorzystywany do komunikacji pomiędzy serwerami pocztowymi i często do rozsyłania spamu. Komunikacja pocztowa pomiędzy klientem pocztowym a serwerem usługi z wykorzystaniem portów innych niż 25 zgodna jest z ogólnoświatowymi standardami opisującymi funkcjonowanie sieci internet (m. in. dokumentem RFC 4409).

Te działania pomogą zmniejszyć problemy wynikające z nieświadomego wysyłania dużych ilości poczty, m.in. negatywny wpływ na wydajność komputera i przeciążenie domowego łącza internetowego.

Zmiany planowane w polskim prawie będą nakładały na usługodawców obowiązek blokowania użytkowników wysyłających spam, a na samych użytkowników – karę grzywny. Zaproponowana przez TP i serwisy pocztowe zmiana pomoże chronić przed taką przykrą niespodzianką (projekt ustawy dostępny jest na stronach Ministerstwa Infrastruktury).

Telekomunikacja Polska planuje wprowadzić całkowite przeniesienie ruchu na porty 587 od 1 grudnia 2009 r. dla użytkowników neostrady (w tym także dla neostrady w ramach usług pakietowych, np. neostrada z telewizją). Osoby, których dostawca usług pocztowych już obecnie wspiera docelową konfigurację mogą z wyprzedzeniem dokonać zmiany w ustawieniach swojego programu pocztowego, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami. Zmiana konfiguracyjna nie dotyczy osób, które korzystają z poczty wyłącznie poprzez stronę internetową (webmail).

Abonenci usług, których będzie dotyczyła zmiana profilowania ruchu pocztowego na porcie 25 otrzymają dodatkowe informacje wraz z rachunkiem za usługi TP.

Źródło: http://www.tp.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.