Wolno, długo, tanio, czy szybko, krótko i drogo?

Dylematy jakie mogą przed tobą stanąć, gdy kupujesz netbook:

– czy ma wygodną klawiaturę
– czy ekran nie jest za mały
– czy jest wystarczająco mały i lekki
– jaki wybrać kolor

Zastanawiałeś się, czy na pewno są to najważniejsze cechy na które powinieneś zwrócić uwagę?

W drodze ze sklepu zadajesz sobie pytanie, czy wciśnięty Ci przez sprzedawcę netbook spełni twoje oczekiwania, czy będzie to kolejna zabawka która po pewnym czasie wyląduje nieużywana w szufladzie.

A może lepiej zastanowić się nim go kupisz?

Czy zastanawiałeś się nad najważniejszymi parametrami netbooków?

Istnieją netbooki które szczycą się nawet 8-12 godzinami  pracy na akumulatorach, są stosunkowo tanie (1000-1600 zł), jednak niestety wszystkie mają jedną bolączkę, niesamowicie „słaby” procesor jednordzeniowy*. Netbooki takie nadają się na pewno do pracy z internetem (do przeglądania stron www lub poczty), pisania tekstów, czytania e-booków, jednak jeśli chodzi o bardziej wymagające programy – musimy o nich zapomnieć.

Z programami które z założenia bardziej obciążają procesor (np. multimedia, gry, aplikacje graficzne, do obróbki i odtwarzania video) na pewno nie będzie nam się wygodnie pracowało.

Możesz wyobrazić sobie jak wyglądałby komfort twojej pracy gdyby ktoś zabrał Ci kupiony ostatnio komputer i kazał w zamian pracować na innym PC wyprodukowanym 10 lat temu.Mógłbyś na pewno coś zrobić, ale byłbyś zmuszony ograniczać się i zrezygnować z pewnych ulubionych programów czy gier. Zapewne wchodząc na strony www na których pojawiały by się multimedialne flashe byłbyś zmuszony odczekać parę sekund nim komputer by się odblokował.

Z drugiej strony pojawiają się już rozwiązania z mocniejszymi dwurdzeniowymi procesorami Intel Atom 330 (o poborze mocy 8W) a nawet 64-bitowymi dwurdzeniowymi procesorami AMD Athlon™ X2 L310 który znajduje się np. „pod maską” sprzedawanego już netbooka Acer Ferrari One F200**.

Jednak nie ma nic za darmo, za mocniejsze rozwiązania musisz dużo więcej zapłacić, poza tym netbooki takie naturalnie pracują krócej na bateriach, gdyż procesory są mniej ekonomiczne jeśli chodzi o pobór energii.

Dla porównania wystarczy wziąć 2 bliźniacze notebooki Asusa dostępne już w sprzedaży:

– Asus Eee PC 1201HA z jednordzeniowym procesorem Intel Atom Z520 kosztuje ok. 1500 zł i pracuje do 8h na akumulatorze 4400 mAh
– Asus Eee PC 1201N z dwurdzeniowym procesorem Intel Atom 330 kosztuje ok. 1800 zł i pracuje do 5h na akumulatorach

W przypadku netbooków z 64-bitowym AMD – zapowiadany model Asus Eee PC 1201T ma również pracować do 5h (jednak jeszcze nie ma tego modelu w sprzedaży).

Jedyny obecnie sprzedawany konkurencyjnej marki model z AMD – Acer Ferrari One F200 pracuje do 5h ( choć sprzedawane obecnie modele w Polsce ze słabszym akumulatorem 4400 mAh za które zapłacimy ok. 2700 zł – pracują tylko 3,5h )

Podsumowując, kupując netbook musisz zadać sobie także dodatkowe pytania:

– Do czego będziesz go używał?
– Czy będzie to dodatkowy komputer z którego będziesz korzystał w zasadzie tylko z internetu w podróży?
– Czy chcesz go także używał do czegoś więcej?
– Co zamierzasz na nim robić?
– Czy planujesz podłączyć do niego w biurze lub pracy dodatkowy monitor zewnętrzny i klawiaturę?
– Jaki czas pracy na bateriach jest Ci konieczny (np. dla podróżujących pociągiem, samochodem, tak aby nie było konieczne używanie zasilacza)?
– W jakim budżecie, kwocie chcesz się zmieścić?

*  Intel Atom to najbardziej popularne obecnie procesory jednordzeniowe o małym poborze mocy (2-2.5W) stosowane w netbookach. Najczęściej spotykane są modele N280, N270, Z520

** Acer Ferrari One F200 sprzedawany jest standardowo jako jeden z nielicznych notebooków z 64-bitowym systemem Microsoft Windows ® 7 Home Premium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.